Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Piękna lisica schwytana!

29.10.2006

Program imprezy, która odbyła się przy zupełnie przyzwoitej pogodzie, obejmował konkurs skoków w wykonaniu uczestników 'szkółki jeździeckiej", konkurs "potęgi skoku", spacer w terenie "tropem lisa" oraz samą gonitwę za lisem. Poszczególne konkursy przebiegały bardzo sprawnie, bez opóźnień, ku zadowoleniu zgromadzonych widzów. W konkursie skoków przez przeszkody zwyciężyła Anna Puczka na wałachu "Korek", przezd Natalią Tokarz, również na "Korku" oraz Olą Firek na "Lechicie". Konkurs potęgi skoku wygrała Beata Cholewa na ogierze "Satelita" (właściciel Wacław Kurowski), przed Magdą Stempek na "Likierze" ex aequo z Tomaszem Kowalskim na ogierze "Otto (właściciel Wacław Kurowski) Przypomnijmy, że ogier ten wygrał również konkurs skoków podczas majowych eliminacji do championatu użytkowego koni huculskich, jakie odbyły się w Nielepicach.

Po krótkiej przerwie, poświęconej głównie degustacji niemal tradycyjnej już węgierskiej zupy gulaszowej z kociołka, uczestnicy imprezy zostali oficjalnie powitani oraz zapoznani przez "mastera", Magdę Stempek, z regułami obowiązującymi podczas gonitwy. Grupę około 20 jeźdźców, wyruszających "tropem lisa" na tradycyjny spacer w terenie, żegnały sygnały myśliwskiego rogu w wykonaniu Tomasza Janiszewskiego. Na łąkach stadniny rozegrano właściwą gonitwę. Umykającym lisem była Małgosia Ostachowicz, masterem, jak wspomniano Magda Stempek, kontrmasterem Dora Wojciechowska. Gonitwa była nadzwyczaj interesująca. "Lisiczka" Małgosia dała pokaz brawurowej jazdy na wałachu "Belfast" (właściciel Monika Woźniczka) a uczestnicy gonitwy wykazali się zarówno wysoką kulturą jeździecką, jak i sporymi umiejętnościami. Po długiej, bardzo wyczerpującej gonitwie, lisa schwytała Nikola Woźniczka na wałachu "Likier". Wiadomość tę posłał w przestrzeń piękny sygnał myśliwski w wykonaniu Tomka Janiszewskiego. Przypomnić należy że Nikola wraz z "Likierem" odniosła wiele znaczących sukcesów w roku bieżącym, zatem tradycyjna lisia kita dostała się w godne ręce. Nikola, zgodnie ze zwyczajem, będzie lisiczką w przyszłorocznej gonitwie.

Dekoracja zwycięzców, degustacja wielu smacznych dań oraz śpiewy i zabawy przy kominku trwały niemal do paskudnego, niedzielnego poranka.

Autorem załączonych fotografii jest Kristóf Borkowski.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl