Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Prezentacja naszych koni.

19.12.2006

Kilka dni temu powstał wśród uczestników naszego "Forum" ciekawy pomysł (nova), by zaprezentować na naszej stronie www. konie pozostające w stadninie. Miło zatem będzie prezentować kolejno zarówno konie stanowiące o naszej hodowli, jak i te, które na codzień przynoszą Wam najwięcej wzruszeń i emocji, czyli poczciwe wałaszki. W najbliższych dniach podamy w "wiadomościach" szczegóły zamierzonej prezentacji, natomiast dzisiaj możemy przedstawić "ojca" naszej hodowli, ogiera czołowego "FANT".

"FANT" 53 GKr  (ur. 1992) jest synem nieżyjącego już "Jaśmina" i "Irchy". wyhodowanym w SKH w Gładyszowie. "Jaśmin" (ur. 1977 r), najsłynniejszy bodaj ogier huculski w Polsce, pochodził z rodu GURGULA (ur. 1925 r), ogiera pochodzącego z Rumunii, lub z terenów Słowacji. Poprzez Gurgula I - 2 i matkę, prymitywną klacz huculską z rumuńskiej Bukowiny, dał syna Cukor Gurgula, importowanego do Polski w 1959 r. Cukor Gurgul założył własny ród męski w Polsce i z klaczą "Larynką" dał pięknego ogiera "ZEFIRA" (ur. 1969 r), maści srokatej. Ciekawostką jest fakt, że ród Gurgula, wywodzący się najprawdopodobniej z Rumunii, gdzie z zaciekłością zwalczano srokate umaszczenie u koni huculskich, dał początek jedynej w zasadzie linii tych koni w Polsce, przekazującej dość wiernie to umaszczenie. To prawda, że umaszczenie srokate wniosła "w wianie" "Larynka", lecz faktem jest, że "Zefir" oraz jego synowie i córki (m. innymi Jaśmin, Puszczyk, Jagódka) przekazywali dość wiernie tę cechę potomstwu.

"Fant", ogier II klasy, 82 punkty bonitacyjne, odziedziczył po przodkach nie tylko piękne, srokate umaszczenie, lecz także lekką, chociaż silną budowę, łagodne usposobienie, dzielność oraz zdolność przekazywania tych cech potomstwu. Spośród ok. 80 potomków "Fanta", 80 % jego córek oraz ok. 50 % synów dziedziczy maść srokatą. Bardzo silnie przekazuje też piękny, szlachetny profil głowy. Trzech jego synów (Nicpoń, Sajgon i Wakant) wpisanych do rejestru ogierów stadnych, posiada średnią wycenę w wysokości 79 punktów bonitacyjnych, natomiast 15 córek wpisanych do Ksiąg Stadnych posiada średnią bonitację w wys, 77,7 pkt. Kolejne 22 córki oczekują na wpis do Ksiąg.

Sam "Fant" wielokrotnie startował w zawodach; zarówno w "ścieżce huculskiej", w rajdach, jak i w konkursach skoków. Wielokrotnie zwyciężał. W 1998 r doznał bardzo bolesnej kontuzji (głębokie zagwożdżenie), która na dwa lata wyeliminowała go z konkursów. Wyzdrowiał, lecz pewien uraz pozostał. Dzisiaj pełni głównie rolę reproduktora oraz także konia rekreacyjnego. Aktualnie, po raz kolejny, został wypożyczony do innej hodowli (Uherce Min. w Bieszczadach), gdzie będzie stanowił klacze huculskie.

W istocie o klasie rodziców stanowią ich potomkowie. "Fant" dał już kilku potomków wyróżniających się zarówno urodą, jak i dzielnością. Wymienić należy następujących:

"Sułtan" (po Fant, Salwa) został zwycięzcą Raju Koni Małopolskich w Raciechowicach w 2002 r (z tytułem amatorskiego mistrza Polski w rajdach) oraz zwycięzcą eliminacji do Championatu Użytkowego Koni Huculskich w Nielepicach w 2004 r.

W 2002 r, na Wystawie Młodzieży Koni Rasy Huculskiej w Klikowej, 2 letnia klacz "Niezapominajka" (po Fant, Nasza) zajęła w konkursie II miejsce oraz zdobyła tytuł wicechampiona, a roczny ogierek "Likier" (po Fant, Luba) zwyciężył w swojej klasie.

W 2003 r na podobnej Wystawie w Klikowej zwyciężyła w klasie klaczy 2 letnich "Sandra" (po Fant, Sanutka - właściciel W. Rościszewski) i uzyskała zaszczytny tytuł najpiękniejszego konia Wystawy.

W 2006 r wałach "Likier" (po Fant, Luba - właściciel Nikola Woźniczka) zwyciężył w eliminacjach do Championatu Użytkowego Koni Huculskich w Nielepicach, a w Ogólnopolskim Championacie w Gładyszowie - Regietowie zajął III miejsce.

W 2006 r na Wystawie Młodzieży Koni Rasy Huculskiej w Klikowej pokazano dwie 2 letnie klaczki, które uzyskały kolejno 43,2 pkt - "Wisienka" (po Fant, Wesołka) oraz 40,8 pkt "Lawenda" (po Fant, Luba), co wróży im sporo sukcesów w przyszłych konkursach.

Wielka szkoda, że tak znakomite konie, jak "Weron" (po Fant, Wera), "Nogaj" (po Fant, Nana I), "Wir" (po Fant, Wyrwa), "Sajgon" (po Fant, Salwa), "Wiosenka" (po Fant, Wesołka) nie uzyskały możliwości zaprezentowania swej urody i umiejętności w konkursach koni huculskich.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl