Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Dzień węgierski" w stadninie.

13.09.2006

W dniu 30 września (sobota) ok. godz. 14°°, nastąpi inauguracja spotkań z pasterską i ludową kuchnią krajów, które współtworzyły kulturę huculską. Rozpoczniemy od spotkania z kuchnią węgierską, której uroki zaprezentuje pan Peter TOMSITS, szef kuchni w restauracji węgierskiej "Buda i Pest", wraz z Sünem, którego poznaliśmy w czasie poprzednich prezentacji. Degustacja potraw zostanie urozmaicona pokazem umiejętności jeździeckich Süna, który zademonstruje m. innymi "pocztę węgierską" z udziałem pięciu młodych koni huculskich.

Węgry są jednym z tych krajów, które wywarły znaczny wpływ na kształtowanie się kultury huculskiej, a także na dzisiejszy wygląd konia huculskiego. Pamiętać należy, że czas panowania monarchii austo-węgierskiej zaznaczył się na Huculszczyźnie, oprócz oczywistego zniewolenia tego pasterskiego ludu, również niewątpliwym postępem cywilizacyjnym. Do dzisiaj można oglądać na Huculszczyźnie drogi, wiadukty, linie kolejowe oraz liczne zabudowania, pamiętające czasy c.k. monarchii. Wydobycie na światło dzienne rasy koni huculskich również zawdzięczamy tamtym czasom. Szeklery, konie węgierskie, współtworzyły dzisiejszy wygląd rasy huculskiej, stanowiąc pierwszy, odnotowany w literaturze hipologicznej materiał hodowlany użyty do uszlachetnienia miejscowej rasy koni. Węgry są równiez tym krajem, w którym zainteresowanie hodowlą koni huculskich jest w chwili obecnej znaczące. Stadnina tej rasy koni w Aggtelek oraz wyniki uzyskiwane przez węgierskich zawodników w najbardziej znaczących konkursach powożenia z udziałem koni huculskich, są wymownym dowodem na stwierdzenie, że i dzisiaj Węgrzy liczą się bardzo na "rynku huculskim".

Kuchnia węgierska od dawna budzi wielkie zainteresowanie w naszym kraju. Wynika to zarówno z jej niewątpliwych walorów smakowych, cudownych barw podawanych potraw, oraz tej niepowtarzalnej "oprawy", jaką Węgrzy uzupełniają swoje dania. Składa się na nią wystój wnętrz, barwy i rodzaj zastawy, wspaniała muzyka i tak ceniony od wieków w naszym kraju "węgrzyn". Mimo, iż tradycyjna kuchnia węgierska opiera się na niezdrowych (wg dzisiejszych zasad żywienia) elementach: smalec wieprzowy, paryka, pomidor i cebula, należy ona do najbardziej lubianych w naszym kraju. Czym jednak charakteryzuje sie kuchnia pasterska? Prostotą. Ubogi, z konieczności, zestaw surowców używanych do sporządzania potraw, sposób gotowania na otwartym ogniu, w kociołkach, stosowanie przypraw z udziałem rodzimych ziół - to cechy charakterystyczne tej kuchni. W kuchni pasterskiej, demonstrowanej czasami w wolne wieczory przez Süna, wykorzystywane są wszelkie elementy przeznaczonego do spożycia zwierzęcia. Oddzielnie można wykonać potrawę z krwi, oddzielnie z nóg i głowy, oddzielnie znakomite gulasze oraz pieczenie. Nie można pominąć również słynnej zupy rybnej, która w okolicach zasobnych w wodę, stanowiła znakomite uzupełnienie menú prostego ludu. Niepowtarzalnej urody tym prostym daniom dodawała atmosfera przyrządzania posiłków, dym ognisk, zapach ziół, żywa barwa papryki i ... oczywiście wesołość wspomagana znakomitym winem. Mamy nadzieję, że proponowane w sobotnie popołudnie dania będą smakowały, a po skończonej imprezie podamy przepis na najchętniej spożywane danie wieczoru.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl