Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

"Wojtek" w głównej roli na pokazie Suna.

13.08.2006

Zgodnie z zapowiedzią, w sobotę, przy pięknej pogodzie, zaprezentowano zebranym gościom rezultaty pracy Süna. W pokazie, który był oczywiście prowadzony pod kierownictwem Süna, a komentowany w znacznym zakresie przez Hajnalkę, zaprezentowano głównie młode, 2,5-letnie konie, poddane zaledwie 2-tygodniowemu szkoleniu. Sün zaprezentował  pracę z lonżą oraz z dwiema lonżami, pokaz pracy w siodle (pomoc Magdy Stempek) 2,5-letniego ogierka "Narcyza" oraz 2,5-letniej klaczki "Werbeny". Zademonstrowano również (asysta Krzysztofa Laskiewicza) postępy w szkoleniu  niespełna 2,5-letnich "Wisienki" i "Lawendy" w zaprzęgach. Pokaz pracy koni w zaprzęgach zakończył dynamiczny przejazd dwóch, niedawno zakupionych 4-letnich wałachów ("Gąg", "Nabu").

Po krótkiej przerwie, którą wypełniła degustacja znakomitego, pasterskiego gulaszu przyrządzonego przez naszych węgierskich Przyjaciół, Sün, w asyście Krzysia, zaprezentował elementy szkolenia koni do pokazu czikosów oraz dał pokaz znakomitego posługiwania się długim, pasterskim batem. Wyjątkowo pojętnym uczniem Süna okazał się 4-letni wałach "Sedan", nazywany przez wszystkich "Wojtkiem". Aż trudno uwierzyć, że szkolenie konia do pokazu trwało zaledwie niespełna 3 dni! Pokaz szkolenia koni zakończył się dość nieoczekiwanie trudną sztuką ujeżdżania ...  "Buby", która korzystając z zamieszania uciekła wraz z końmi i swoją przyjaciółką "Ziutą" na dłuższą wycieczkę.

Jak można skomentować pokaz? Najprościej: tak trzymać! W ciągu krótkiego okresu czasu doprowadzono do przyjęcia siodła i jeźdźca (również bez lonży) 5 młodych koni. Aż 9 koni, w tym wymienione powyżej 2,5 latki oraz 4 konie 4-letnie szkolono w zaprzęgu. Wspomnine powyżej "Gąg" i "Nabu" wykonały trudny, dynamiczny przejazd z kilkoma bramkami. Przygotowanie "Wojtka" do trudnego pokazu zostało potraktowane jako "przerywnik". Sün dał przy tym pokaz spokoju, opanowania, ale także zdecydowania i konsekwencji w pracy z końmi. Stosuje w pracy wiele prostych "pasterskich" pomocy a podczas pracy w zaprzęgach znakomicie posługuje się batem (nie służy do karcenia koni!). Jego dewizą jest spostrzeżenie "to nie konie stanowią problem podczas ujeżdżania i pracy. Problem stanowią słabo przygotowani ludzie...". Nic dodać, nic ująć.

Jako prezent od Süna dla naszych Czytelników podajemy przepis na  znakomity gulasz węgierskich czikosów:

surowce: łyżka smalcu, dość grubo pokrojone warzywa (marchew, pietruszka wraz z natką, cebula, seler, żólta papryka), ziemniaki, pokrojone w kostkę mięso wołowe, lub baranie, przyprawy (kminek, paryka ostra w proszku, papryka ostra w strąkach, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz), czerwone, wytrawne wino. Sposób przyrządzenia: Do kociołka dajemy łyżkę smalcu, grubo pokrojone warzywa i żółtą paprykę, cebulę, 1 - 2 ząbki czosnku, przyprawy. Dusimy przez chwilę do miękkości. Dodajemy pokrojone mięso i pozwalamy dusić się pod przykryciem aż do chwili "puszczenia soku" przez mięso. Mieszamy, dolewamy czerwone, wytrawne wino i gotujemy na umiarkowanym ogniu. Dodajemy strąki ostrej papryki, zanurzając je w gulaszu. W miarę odparowywania gulaszu i jego zagęszczania, dolewamy co pewien czas czerwonego wina. nie zapominając o mieszaniu zawartości kociołka. Dosypujemy sporo czerwonej, ostrej, sproszkowanej papryki, która oprócz właściwego smaku, nadaje potrawie wspaniałego zabarwienia. Po dosypaniu sproszkowanej papryki gotować gulasz na niewielkim ogniu (pyrkanie) aż do miękkości mięsa. Właściwą konsystencję potrawy uzyskujemy poprzez dolewanie odpowiedniej ilości czerwonego wina (nie dodajemy ani kropli wody!). Pod koniec gotowania dodajemy pokrojone w kostkę, uprzednio ugotowane w lekko osolonej wodzie ziemniaki. Potrawa jest gotowa! Podajemy z chlebem i ... oczywiście z czerwonym, węgieskim winem. Smacznego.

Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl