Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Przed nami najbardziej radosne Święto - Wielkanoc !

15.02.2016
Wielkanoc, to najbardziej radosne święto w Chrześcijaństwie. Sądzić można, że większe znaczenie uzyskało w prawosławiu, niż w Kościele Zachodnim. Nie ulega jednak wątpliwości, że swymi korzeniami, podobnie jak wiele świąt chrześcijańskich związanych z cyklem solarnym, lub lunarnym, sięga bardzo głęboko, do pogańskich tradycji Słowiańszczyzny.
Tak się składa, że w naszej Stadninie kultywujemy tradycje związane z Kościołem Zachodnim, Prawosławiem (ze względu na wiele związków w Huculszczyzną) oraz słowiańskimi korzeniami wielu wierzeń i obyczajów. Ta ostatnia "słabość" wynika zarówno z dawnych związków Stadniny z kulturą ludową, jak i z aktualnych, interesujących kontaktów z grupą młodych miłośników słowiańszczyzny, którzy znaleźli u nas życzliwy dom i klimat dla swych działań. 
Spróbujemy zatem, przywracając dobre tradycje Stadniny w zakresie organizowania Kiermaszów Przedświątecznych oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży związanych z ważniejszymi świętami, zorganizować ponownie spotkanie, w przeddzień Niedzieli Palmowej (sobota, 19 marca). 
Głównymi wydarzeniami spotkania będą, zarówno Kiermasz smakołyków świątecznych (wędliny domowe, pieczywo, ciasta, sery kozie), warsztaty zajęciowe dla dzieci (nauka wyplatania koszyków prowadzona przez zaprzyjaźnioną rodzinę wikliniarzy, zajęcia z garncarstwa prowadzona z użyciem koła garncarskiego przez Czesławę Mędrek, malowanie pisanek wielkanocnych prowadzone przez grupę "Słowian" oraz inne, ciekawe zabawy. 
Wspomniani powyżej "Słowianie" zaprezentują przedstawienie obrazujące jeden z najstarszych mitów słowiańskich o żegnaniu zimy i oczekiwaniu wiosny, płodności, urodzaju, w postaci opowieści o "Jaryle", młodzieńcu uosabiającym to Nowe.
Szczegółowy program Kiermaszu i przedstawienia zostanie zaprezentowany już za kilka dni, zarówno w naszym serwisie www. na FB oraz na plakatach.

Miło jest dodać w tym miejscu, że Stadnina została zaproszona ponownie przez Centrum Kultury w Zabierzowie do udziału w Wielkanocnych Targach, jakie odbędą się na Rynku w Zabierzowie, dniach 19 - 20 marzec 2016 r.
Serdecznie zapraszamy !
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl