Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Zajęcia z "jeździectwa naturalnego" w Stadninie.

25.05.2015
Zapowiadane w poprzedniej korespondencji zajęcia z zakresu "jeździectwa naturalnego", przeznaczone dla studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, odbyły się wczoraj, na "dużej ujeżdżalni". Zajęcia, na które zaproszono także naszych instruktorów, poprowadziła pani Justyna MITKA, współpracująca z Zakładem Hodowli Koni UR w Krakowie. Miło jest stwierdzić na wstępie, że poziom szkolenia został bardzo wysoko oceniony przez jego uczestników. Nie bawiono się przy tym, w żadne "czary mary", jakie często towarzyszą pokazom z zakresu naturalnego układania koni, lecz uczono właściwej pracy z koniem począwszy od fazy prowadzenia, poprzez prawidłowy dosiad, aż do poprawnego, oszczędnego posługiwania się łydkami i wodzami, a przede wszystkim właściwego balansu ciałem jeźdźca. Pani Justyna pokazywała, jak za pomocą właściwego balansu ciałem oraz pracą poszczególnych partii mięśni jeźdźca, można konia zatrzymać lub ruszyć do przodu bez udziału wodzy lub łydki. Pani J.MITKA jest wyznawcą poglądu, że nie należy mówić o "naturalnym", lub tradycyjnym jeździectwie, lecz o jeździectwie dobrym, lub złym.  Za dobre uważa takie, które nie czyni szkody dosiadanemu koniowi i jest bezpieczne dla jeźdźca, a jednocześnie skuteczne. Co prawda, wytypowany do ćwiczeń wałach "Pick" był tak przejęty swoją rolą, że postanowił kilkakrotnie zademonstrować swoje niecodzienne umiejętności w postaci kładzenia się i wstawania z jeźdźcem, czym wprawił w konsternację oraz rozbawienie zarówno dosiadające go studentki, jak i panią Justynę, prowadzącą zajęcia.

Zajęcia były na tyle zachęcające, że umówiono się z panią Justyną na poprowadzenie w naszej Stadninie cyklu spotkań adresowanych do "szkółki jeździeckiej", instruktorów oraz do naszych Klientów, poświęconych tej tematyce. Niebawem po ustaleniu zarówno możliwych dla obu stron terminów oraz innych warunków cyklu szkoleń, poinformujemy tą drogą wszystkich zainteresowanych. Osoby zainteresowane udziałem w takim szkoleniu, prosimy o kontakt z Agnieszką MITERA (697 126 755), lub bezpośrednio z właścicielami Stadniny.

Dzisiaj zawitały do Nielepic 2 sympatyczne Francuzki ze Szkoły Hodowli i Użytkowania Koni w Saint Flour. Będą przebywały na praktyce zawodowej przez 2 tygodnie. Jesteśmy po pierwszych próbach jeździeckich. Jest nadzieja, że francuskie dziewczyny poprowadzą część zajęć z Klientami, a z całą pewnością będą ozdobą planowanego na dzień 31 maja, całodniowego rajdu konnego do ruin zamku Tęczyńskich w Rudnie.
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl