Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach
Strona głownaKontakt

STADNINA KONI HUCULSKICH W NIELEPICACH

Forum

Porady, opinie, dyskusje - to wszystko znajdziesz na naszym forum

Nasza stadnina

Stadnina koni huculskich powstała w 1993 roku.

Przyjaciele

Wiadomo¶ci

Piękne święto, Matki Boskiej Zielnej (na Huculszczyźnie I Bohorodyci), miało słoneczną radosną oprawę.

16.08.2015
Już w piątek (14 sierpnia), sporządzaliśmy wianki, wieńce oraz bukiety z ziół, by uczcić jedno z piękniejszych świąt zakorzenionych w naszej kulturze ludowej  -  święto Matki Boskiej Zielnej. To święto ma bardzo odległe korzenie. Zioła od zawsze towarzyszyły ludowi. Były ratunkiem w chorobach, stanowiły cenne dodatki w kuchni dawnych kultur, pomagały utrzymać czystość i higienę w domach i pomieszczeniach gospodarskich. Wielką rolę odgrywały także w ludowej magii i dawnych obrzędach, poprzez swe cudowne barwy i aromaty oraz, oczywiście działanie. Święto Matki Boskiej Zielnej miało szczególne znaczenie dla pasterzy, którzy z zielarstwem spotykali się na co dzień. 15 sierpnia był dniem, w którym spędzano z górskich pastwisk bydło. Ruń pastwiskowa stawała się już mniej atrakcyjna i obfita, a bydło było niezbędne przy rozpoczynających się we wsiach pracach polowych. W powietrzu czuć było już nadchodzącą jesień. Z cudownym aromatem macierzanki, tymianku, mięty, palonego ziela bylicy...
Nad drzwiami chat wieszano wieńce i wiązanki ziół, niezwykle kolorowe i pachnące. W stajniach i oborach zatykano aromatyczne pęki ziół (bylice, wrotycze, rumianki, macierzanki), które tylko przynosiły przyjemne wrażenia zwierzętom, lecz także odstraszały dokuczliwe owady. Sporządzano piękne bukiety ze świeżych i suszonych ziół, by podziękować w cerkwiach i kościołach Matce Boskiej za opiekę nad dobytkiem i prosić o dalszą łaskawość.
To piękne święto oraz piękne, mądre obyczaje.

W naszej Stadninie połączono z tej okazji pamięć o dawnych obyczajach pasterskich górali (także huculskich), tradycji dożynkowych (wykonano piękny wieniec z okazji zakończonych w Stadninie żniw) oraz ... zakończenia kolejnego turnusu obozu jeździeckiego.
Stadnina Koni Huculskich, Nielepice 196, 32-064 Rudawa, tel. (0-12) 283 87 26, stadnina@nielepice.com.pl